Lekcja 5: Pole prostokąta i kwadratu.

W czwartej klasie obliczaliście już pola kwadratów, prostokątów i innych figur. Wiecie już, że pola figur można wyrażać w różnych jednostkach:






Przykład 1. Chcemy policzyć pole powierzchni prostokąta o bokach długości 3cm i 5 cm. Jak to zrobić?
pole prostokąta
Aby móc obliczyć pole powierzchni wystarczy pomnożyć jego długość i szerokość. W naszym przypadku wystarczy więc pomnożyć przez siebie 5cm i 3cm, co da nam wynik:


Identycznie obliczymy pole kwadratu, choć tu wystarczy znać długość jednego boku (wszak wszystkie boki w kwadracie są równej długości). Jeśli więc chcemy obliczyć pole kwadratu o boku 4cm, to wystarczy wykonać działanie:


Jak więc widzisz obliczenia te nie są trudne, ale trzeba uważać na jedną rzecz – jednostki. W naszym przykładzie wymiary boków były wyrażone w tych samych jednostkach (centymetrach). Jeżeli w jakimś zadaniu będziesz mieć dwie różne jednostki (np. prostokąt o bokach 5dm i 3cm), to musisz koniecznie zamienić na takie, by wszystkie boki były wyrażone w jednej jednostce. Chcąc więc policzyć pole prostokąta o bokach 5dm i 3cm musimy zamienić 5dm na 50cm i wykonać działanie:


Zamiana jednostek jest konieczna i logiczna, bo chyba nie masz wątpliwości że pole prostokąta o bokach 5dm i 3cm jest znacznie większe od tego o bokach 5cm i 3cm.

 Obejrzyjcie krótki filmik edukacyjny:


W zeszycie narysujcie dowolny prostokąt i kwadrat. Podpiszcie długości boków. Następnie obliczcie pola powierzchni narysowanych figur. Pamiętajcie o zapisaniu odpowiednich jednostek. 
Na plusa +++zróbcie zadanie 1 i 3 str. 183 z podręcznika
Rozwiązania prześlijcie na e-maila nauczyciela

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lekcja 1: Szacowanie wyników działań na ułamkach dziesiętnych

Temat 11: Pole trapezu